agile42 Türkiye DevOps Days İstanbul İzlenimleri

Geçtiğimiz hafta 3-4 Haziran’da Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde DevOps Days İstanbul gerçekleşti, Borsa İstanbul’un 9.15 gongu bu sefer DevOps ‘a gönül verenler için çaldı. agile42 Türkiye olarak sponsor olduğumuz bu etkinlikte Berlin ofisimizden Stefano Rago’da ilk günkü konuşmacıların arasındaydı. Stefano “test driven infrastucture” temalı başarılı bir sunum yaptı ve pratikte yazılım sürecinde kaliteli ve hızlı çalışabilmek için neleri uyguladıklarını aktardı. Sunumuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://github.com/sterago/test-driven-infrastructure

Gönüllü bir komitenin tüm organizasyon işlerini yürüttüğü bu 2 günlük etkinliğin organizasyon açısından gayet başarılıydı. Zamanlamalar, akış, ikramlar gayet iyi ve düzgün bir şekilde ilerledi. Türkiye’de düzenlenen ilk DevOps days olmasına rağmen 250 üstü katılımcının katılmış olması, sponsorların ilgisi de bu konudaki merak ve ilginin yüksek olduğunu gösterdi.

DevOps Days

Bu 2 güne ait hatırda kalan bazı noktalar şöyle sıralayabiliriz;

  • Konuşmacıların sunumları gayet hareketli, bol görselliydi, ve konu uzmanları oldukları belliydi:). Bununla beraber 40’ar dk lık 2 sunumu  blok halinde olması konuşmacı performansına da bağlı olarak zaman zaman zorlayıcı oldu.:)
  • “Ignite” yani 5’er dklık farklı konu başlıklarındaki sunum tarzı gayet başarılıydı, ve bir çok konuda paylaşım yapılmasına fırsat tanıdı.
  • İçeriğe genel olarak baktığımızda daha çok “tools” odaklı ve tanıtımına yönelik olduğunu , başarılı bir yazılım geliştirme sürecinde “agile çalışma şekli ve kültürünün”, “kollabrasyon”  ve “team” yani soft konu içeriğinin beklenenden az olduğunu hissettik.
  • agile42 olarak koçlarımızla yaptığımız düzenli Koç Kampı çalıştaylarında ve Scrum toplantılarında kullandığımı “open space” seanslarının , bu etkinlik içinde de başarılı bir şekilde uygulandığını gördük. Katılımcıların kendi ihtiyaç ve merakı doğrultusunda konu başlıklarını belirledikleri ve karar almayı hızlandıran “dot voting”le çok hızlı bir şekilde hareket edebildiklerini gözlemledik.
  • 2. günkü konulardan “SecOps” kavramı dikkat çeken konu başlıklarındandı.
  • Cloud çözümler, automation, machine driven yazılım ve gelecekte operasyonel işlerin automated hale geleceği ve bugünden operasyoncuların kendilerini bu değişime hazırlaması bolca vurgulandı.
  • Networking  ve bilgi paylaşımı için araların ayrılması faydalı oldu, en önemli bilgilerin bu aralarda paylaşılmış olması muhtemel,  blok sunum yerine tekli sunumlar olsaydı konuya ilgisi olanlar sıcağı sıcağına konuşmacıyla konuşma fırsatı yakalayabilirdi.

 

agile42 Türkiye olarak bizlerde standımızı ziyaret eden ziyaretçilerimizle bolca “agile” konulu sohbet etmek ve soruları yanıtlama fırsatımız oldu, bir kez daha ev sahipliği için Borsa İstanbul’a ve başarılı organizasyon için gönüllü arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.