Çevik İnsan Kaynakları

Hr scrum board

Agile Yöntemler Dünya’da artık sadece Teknoloji birimlerinde değil;  organizasyonun diğer birimlerinde de  kullanılmaya başlanmıştır.VersionOne ın en son yaptığı 10. araştırma da  Agile’n yazılım dışında hangi endüstri ve birimlerde kullandığına şöyle kısaca bakabiliriz. %10 olarak görünen diğer seçeneğin altında, eğitim, İnsan kaynakları, otomotiv gibi endüstiriler bulunuyor. Şirketler bu sayede ; müşterinin değişen ihtiyaçlarına daha hızlı ve kaliteli cevap verebilmektedir. Ayrıca çalışan memnuniyetinde sağlanan artış ile yeni nesil kaliteli işgücünü bünyelerinde bulundurmaları kolaylaşmaktadır.

Agile Industries

İK Neden Agile Yöntemleri Bilmeli?

Hr

Organizasyonlar genellikle Agile Yöntemler ile  yazılım geliştirme ekiplerinin  ürün geliştirme süreçlerini hızlandırmak, kaliteyi artırma ve müşteriden hızlı geribildirim alarak doğru ürünleri geliştirme ihtiyacına cevap bulmak için tanışmakta.  Yazılım geliştirme ekiplerinin Agile Yöntemler kullanarak bu iş hedeflerine ulaşabilmesi  için buna uygun süreç ve politikalarla desteklenmesi önemli. Agile yöntemlerin  yazılım ekiplerinin süreçlerinde uygulanması  şirketlerin iş sonuçlarına ulaşmak için bir miktar katkı sağlayacaktır.  Ancak organizasyonel çevikliğe doğru adım atıldığında yani diğer birimler de aynı tempoda çevik hareket ettiklerinde şirketlerin istedikleri iş hedeflerine ulaşabilme ivmesi artacaktır.

İnsan kaynakları ekipleri şirketlerin çevikleşme yolculuğunda yazılım ekiplerinin desteklenmesi , organizasyonel çeviklik insiyatiflerinin yürütülmesi , Agile düşünce yapısının ve kültürün organizasyona nüfuz edebilmesi için önemli rol oynamaktalar. Sağladıkları servisleri; işe alım, yetenek yönetimi, performans ve kariyer geliştirme vbg Agile ekiplerine ve süreçlerine uyumlu hale getirmeleri gerekiyor artık. Harvard Business Review’da 2014 yayınlanan https://hbr.org/2014/11/bring-agile-to-the-whole-organization Bring Agile to the Whole Organization makalesinden bu konuya yönelik birkaç alıntı ve kişisel görüşlerimi şöyle paylaşmak istiyorum.

 • Bireysel değil, takım çalışması, yaratıcılık, kendi kendini örgütleyen , deneysel süreçleri takip edebilen bireylerin organizasyona katılmalarını sağlamalı
 • Bu ekiplerin manevra kabiliyeti ve müşteri geri bildirimine göre hızlı hareket edebilmeleri için karar alma yetkilerini sağlamalı.
 • Varsa mikro seviyede yöneticilik yapan profillerin hizmetkar lider profiline dönüşümünü desteklemeleri
 • Şeffaflığı destekleyici ve sağlayan araç ve süreçleri yaşatmaları
 • Organizasyonun öğrenmesi ve sürekli iyileşmeyi teşvik edebilmek için ortamın sağlanması İnsan Kaynakları birimlerinin aracı olmaları gerekiyor.

Agile Uygulamanın ya da dönüşüm yolculuğunun sadece pratikleri uygulamak değil kültürel çevik yolculuğu da demek olduğunu unutmamak gerekiyor.

İK Agile Yöntemleri Nasıl Kendi Operasyonu için Nasıl Uygulayabilir?

Bence İnsan Kaynakları birimlerinin kendilerini de Agile İnsan kaynaklarına dönüştürmeleri kritik bir adım. O yüzden  İnsan Kaynaklarının kendi operasyonları, stratejik insiyatif ve projeleri için Agile yöntemleri bizzat uygulayarak iş yapma biçimine dönüştürmelerini ve bunun pozitif etkilerini bizzat deneyimleme fırsatım olduğu için şiddetle tavsiye ediyorum. Bunun için bir kaç uygulama örneğini ve kişisel deneyimimi aktaracağım.

Daha önce çalıştığım geniş ölçekteki bir organizasyonda Yazılım ekplerinin yanısıra İnsan Kaynakları, Müşteri Hizmetleri, Kurumsal satış gibi alanlarda agile yöntemleri uygulama deneyimim oldu. İk alanında 2 alanda pilot uygulamalar yaptık ve başarılı sonuçlar  ve öğrenimler sağladık.

Birinci uygulamada Şirkete yeni yeteneklerin katılmasına yönelik yaklaşık 8 ay süren ve daha önce geleneksel proje yönetim presiplerine göre yürütülen Yetenek Programı için Scrum uyguladık. Scrum takımını bu iş için gereken yetkinlik ve knowhow ı içerecek şekilde İK içerisinden farklı birimlerden kişilerin katılımıyla oluşturduk. Projenin ana iş sahibi Product Owner oldu. Daha önceden her birim sadece kendi aktivitesi geldiğinde görevini yapmakta ve diğer birime işi paslamaktayken  Scrum uyguladıklarında gerçek bir takım ve taahüt altında hareket ederek sürecin bütününde rol aldılar ve sorumluluğu paylaştılar. Birbirine iş paslayan birimler yerine ortak amaç ve iş sonuçları için beraber çalışan takım olarak hareket ettiler.

.Team

Bu pilotun sonunda kazanımlar şöyle olmuştu.

 • İş sonuçlarına ulaşıldı.
 • Farklı birimler birbirinden öğrenme fırsatına sahip oldu.
 • Geleneksel proje yönetiminde  bazı birimlerdeki aktivite yoğunluğu sebebiyle yaşanılan tıkanıklar Scrum uygulandığında takımdaki herkes yardım ettiği için ve görevi üstlendiği için yaşanmadı ve akış kesintisiz ilerleyebildi.

İkinci uygulamada İnsan Kaynakları İşe Alım ekibinde Kanban metodunu pilotladık. İşe alım sürecindeki adımları ve hangi rollerin bu adımlarda aktif olacağını görselleştirdik.

işe alım

 

İşe alım sürecindeki hangi işin hangi adımda olduğunu takip edebilme fırsatı elde etmiş olduk. Aktiviteler için çeşitli WIP limitleri denedik. Yeni talepler için PULL prensibinin nasıl olması gerektiğini tartıştık. Talep- kapasite dengesi ve darboğazları görme fırsatımız oldu. İşe alım ve yerleştirme süresini ölçümleme konularını konuştuk ve en önemlisi de şirket için hangi pozisyonların en önce doldurulması gerektiği ve işe alım kapasitesinin nasıl paylaşılması gerektiğinin önemini bolca tartıştık. Bence bol öğrenimli ve şeffaflığın Agile süreçlerde olmazsa olmazı olduğunu gösteren bir deneyimdi.

Yurtdışından bir örnekten şöyle ;

agile-hr-transforming-a-human-resources-team-using-scrum-2-638

Seedbox şirketinde İK’da 3 sebep yüzünden Agile uygulamaya başladıklarını anlatıyorlar. Bence orta ve büyük ölçekli İK birimlerinin muhtemelen  ortak yaşadıkları sıkıntıları adreslemek istemişler. 3 nedeni şöylece kısaca aktarabilirim.

 1. İK’nın stratejik projelerinin karmaşılıkığı;  çok fazla birimi , yetkinliği içeren ve gayret gerektiren ve önceliklendirilme ihtiyacı
 2. İk tarafından yürütülen projelerin her birimi, herkesi etkilemesi dolayısıyla bütün gözlerin İK üstünde olması:)
 3. Bir birimle zaten takım çalışması ve kollabrasyonu arttıdıklarında işlerin daha rahat ve hızlı gittiğini deneyimlemeleri ve bunu çoklamnın faydasına olan inançları.

Seedbox için bu nedenlerle başlayan İK birimini Scrum kullanarak dönüştürme hikayesinin detaylarına  Agile HR: Transforming a Human Resources Team Using Scrum  bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazımla İnsan Kaynaklarının Neden Agile’ı Bilmesi ve uygulamasının nasıl fayda sağladığını deneyimlerim ve yapılan çalışmalarla paylaşmaya çalıştım. Bu konuda daha fazla bilgi ve destek ihtiyacı için bizimle temasa geçebilirsiniz.