Agile Retrospektif Nedir?

Agile Retrospektif Nedir?

 

Agile Manifesto “takımın nasıl daha etkili olabileceği üzerine düşünmesini ve davranışlarına bunu yansıtmasını” önerir. Agile Retrospektifleri takımlar tarafından çalışma şekillerini denetlemek ve adapte etmek(geliştirmek) için kullanılabilir.

İterasyon sonunda tipik olarak 2 toplantı yapılır : Ürün hakkında geribildirim almaya ve nasıl ilerleneceğinin tartışılmasına odaklanılan Sprint Review ve  takıma ve yazılımı teslim etmek için kullanılan süreçlere odaklanılan Retrospektif.  Retrospektiflerin amacı takımların çalışma şekillerini sürekli iyileştirmelerine yardım etmektir.

Agile retrospektifi , yada Scrum’da söylendiği üzere Sprint Retrospektifi, takımların  çalışma şekillerini ortaya koydukları ve yaptıklarında sürekli daha iyi olabilmek için kullandıkları bir uygulamadır.

Onikinci Agile ilkesi şunu bildirir:

Takım, düzenli aralıklarla nasıl daha etkili ve verimli olabileceğinin üzerinde düşünür ve davranışlarını buna göre ayarlar ve düzenler.

Tüm takım üyeleri retrospektif toplantısına katılır, iterasyonun nasıl geçtiğini “denetler” , neyin iyileştirilmesini gerektiğini ve çalışma ve davranış şekillerini nasıl “adapte edeceklerini” kararlaştırırlar.  Retrospektifler kısa dönemli iyileştirmelere doğru ilerlemek için efektif bir araçtır.

retrospektf 2

Retrospektif fasilitatörünün (genellikle Scrum Master)  olası retrospektif egzersizlerini içeren bir araç kiti olmalı ve mevcut durum için en etkin olabilecek bir tanesini seçebilmelidir.

Bir Retrospektif toplantısı tipik olarak bir önceki retrospektif aksiyonlarının tamamlanmış  olup olmadığını görmek için aksiyonların durumunu kontrol ederek ve hala tamamlanamayanlar, ihtiyaç duyulanlar için aksiyon alınarak başlar. Retrospektiften çıkan aksiyonların iletişimi ve icrası gelecek iterasyonda gerçekleştirilir.

Retrospektif aksiyonlarının yapılmasını temin etmek için bazı basit yöntemler uygulanabilir; örneğin retrospektif aksiyonları Product Backloga Kullanıcı hikayesi olarak eklenebilir planlama oyununa dahil edilebilir, ve planlama tahtasına koyulabilir ki böylece takım tarafından görünür kalırlar.

Genelde eğitimlerde ve yaptığımız çalışmalarda özellikle şunu vurgularız; Agile yapıyorum diyebilmeniz için muhakkak düzenli aralıklara durup yaptığınız işleri ve çalışma şeklini metriklerle denetlemeniz ve daha iyisi için geliştirici aksiyonları belirlemeniz gerekir. Şöyle bir yanlış kanı olabiliyor çoğu zaman, biz şimdi Scrum pratiklerini uyguluyoruz her zaman ayakta toplantımız var, artık Agile uyguluyoruz değil mi sorusuna genelde şu soruyla yönlendirmede bulunuyorum:

Çalışma şeklinizi ve işlerinizi iyileştirmek için durup kendinizi denetlediniz mi ve kaç tane iyileştirici aksiyonu hayata geçirdiniz? Bu soruya dürüst bir şekilde cevap bulmaya çalıştığınızda robotik bir şekilde pratiği tekrarlamak yerine sürekli iyileştirme haline geçersiniz ve işte o zaman agile yolculuğa çıkmışsınız demektir.

retrospektif 3

Agile Retrospektifleriyle ilgili başlangıç noktası olarak tavsiye edebileceğim bir kaç kitap önerisi ve makale var;

Daha fazla bilgi ve iyi bir Agile Retrrospektifine nasıl hazırlanacağınız ve olacğına ilişkin iletişime geçebilirsiniz.