Agile Çalıştaylarımızdan Seçmeler

agile42 olarak bizler deneyimlerimiz sonucu ortaya çıkmış ve daha önce başarısı beraber çalıştığımız müşteriler tarafından ifade edilmiş farklı ihtiyaçlara yönelik çalıştaylar düzenleyebiliyoruz. Bu çalıştayların bence en büyük faydası bu konuya henüz yeni olan  ya da tazelenme ihtiyacı olan firmalara Agile, Scrum, Kanban  gibi yeni dünyalara  doğru yol almadan önce pratik ve küçük dokunuşlarla güvenli bir şekilde tanışmalarını sağlamak.

Şu ana kadar Türkiye’de ve Avrupa’da bir çok farklı sektörde firmada bu workshopları müşterilerimizden gelen talepler üzerine düzenledik ve kısa zaman içerisinde yüksek farkındalık sağlandığını gözlemledik.

Bu çalıştaylardan bazılarını paylaşmak istiyorum;

How to Start Agile Çalıştayı:

Agile yolculuğu zamana yayılan uzun bir yolculuktur. Başarılı ve kalıcı bir uygulama için şirket hedefleriyle uyumlu bir strateji geliştirilmesi kritik önem taşır. Agile stratejinizi oluşturmanın ilk adımı ise agile uygulamaya nereden başlayacağına karar vermektir. agile42 olarak bizler uzun yıllara dayalı  tecrübemizle Agile yolculuğuna çıkmak isteyen şirketinize en etkili ve verimli şekilde nasıl başlayacağınız konusunda kılavuzluk ediyor, bu yolculuğun rahat ilerlemesi için destek sağlıyoruz. 1 günlük bu çalıştayın sonunda şirketinize özel şu çıktılara ulaşacaksınız:

  •  Pilot projelerin belirlenmesi
  •  Pilot takım yapılarının belirlenmesi
  •  Uygulanacak agile yöntemlerin belilenmesi (Scrum, Kanban)
  •  Başarı ya da başarısızlık kriterlerinin tanımlanması
  •  Sıradaki adımların belirlenmesi

agile42

Scrum in a Nutshell Çalıştayı:

En yaygın kullanılan Agile yöntemi olarak Scrum, agile yolculuğu öncesi öğrenilmesi ve anlaşılması  gereken bir çalışma yöntemidir. agile42’nun 10  yıllık deneyimi ile sizler için tasarladığı yarım günlük bu çalıştay ile Scrum’a genel bir giriş yapacak ve temel bilgileri edinmiş olacaksınız.   Çalıştay içeriğinde aşağıdaki konular ele alınmaktadır:

  • Scrum Rolleri
  • Scrum etkinlikleri ve yapıları (Daily Meetings, Retrospective, Definition of Done vb.)
  • Lego City Game ile gerçek bir ürün geliştirme sürecinde Scrum’ın pratikte deneyimlenmesi

img_4553

Kanban Pizza Game Etkinliği:  

1960’lı yıllarda tomobil üreticisi Toyota’nın imalat esnasında iş yükünü dengeli bir şekilde organize edebilmek için geliştirdiği Kanban yöntemi, Yalın (Lean) düşünce felsefesi çerçevesinde gereksiz envanteri ve israfı azaltma odaklı kullanılmaktadır. Kanban’ın yazılım geliştirmede uygulaması ise var olan bir yazılım geliştirme sürecindeki değişiklik yönetiminin iteratif bir yaklaşımla yönetilmesinin sağlanmasıdır. Kanban  yöntemi özellikle Operasyonel süreçlerin optimizasyonunda çok büyük gelişim sağlamaktadır.

Öte yandan, Lean ve Agile prensiplerinin teorik ve sunuma dayalı anlatımlarla idrak edilmesi zordur. Bu yöntemin nasıl çalıştığının anlaşılması için kişilerin, söz konusu prensipleri bizzat deneyimlemesi gerekir. Bu nedenle agile42 olarak tüm eğitim ve çalıştaylarımızda oyunlar ve simülasyonları yaygın olarak kullanmaktayız. Bu oyunlardan birisi de Kanban Pizza Game’dir.

Kanban Pizza Oyunumuz ile Kanban yönteminin işinizde kalite ve çevikliği nasıl arttıracağını deneyimleyerek göreceksiniz.   Yarım gün sürecek Kanban Pizza Oyunu ile mevcut bir süreçten bir Kanban sistemine nasl geçeceğinizi, sistemi nasıl görselleştireceğinizi  ve iyileştireceğinizi  öğreneceksiniz. Örneğin bir müşterimizle yaptığımız Kanban Pizza çalıştayı deneyimini http://blog.agile42.com.tr/2016/08/22/pegasus-ile-kanban-pizza-game/okuyabilirsiniz.

Bu çalıştaylarla kısıtlı kalmamakla birlikte ihtiyaca göre özel workshoplarda organize edebiliyor ve bunları fasilite edebiliyoruz. Sadece IT birimlerinde değil, farklı birimlerde de Agile, Çeviklik ve Yalın anlayışın geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapabiliyoruz.

Sizler de organizasyonunuzun çevikliğini geliştirmek için  kendi organizasyonunuzda yarım yada bir gün gibi bir zaman ayırarak  etkili bir aktivite yapmak istiyorsanız bizimle  turkey @agile42.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.